Krajská politika

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

13.12.2016

Policie dnes zadržela 24 osob v souvislosti s dotačními podvody v ROP Severozápad. Téma jsme nesčetněkrát otevírali a komentovali. Člověk by měl i pocit zadostiučinění, kdyby to vlastně nebylo strašně smutné...

Z politiků Karlovarského kraje jsou podle  zpráv uvedených v médiích zadrženi např. Jakub Pánik, Petr Navrátil, Miloslav Čermák a Petr Horký.

Podrobnosti: 

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/nova-obvineni-za-evropske-dotace-policie-stiha-i-obchodniho-partnera-alexandra-novaka-7591 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1981439-policiste-zadrzeli-usteckou-exhejtmanku-vanhovou-a-dalsich-23-lidi-kvuli-eurodotacim 

Pokuta se valí na kraj

13.3.2013 /foto: ROP Severozápad/

Pouhé čtyři po ustavení nové krajské koalice se na ní valí obrovský problém v podobě další pokuty za zpackané evropské projekty. Pokuta může činit až půl milardy korun. Za tyto chyby nese odpovědnost zejména ČSSD, která dokonce Jakuba Pánika, účastníka jednoho z pokutovaných projektů, společně s ODS, TOP09+STAN a HNHRM, nyní instalovala na post prvního náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví a dopravy, tedy hlavní krajské penězovody. 

Informaci o tom přinášejí dnešní Lidové noviny.

Becherova vila -  vrácení dotace 63 milionů

 

Náš drahý hejtman

7.1.2014 /foto: Facebooková stránka Josefa Novotného/

Hejtman Karlovarského kraje a poslanec za ČSSD (a člen dozorčí rady VZP a zastupitel města Sokolov) se čtvrt roku po volbách stále nemůže rozhodnout, které funkci se bude věnovat na 100 %. Jeden z největších sněmovních absentérů (což je společný rys pro všechny hejtmanoposlance a většinu starostoposlanců) je tak stále přesvědčen o své výjimečnosti a nezbytnosti v obou funkcí, ačkoliv vedení ČSSD před volbami slibovalo ukončení těchto souběhů. Však se nelze divit, součet toho, kolik stojí veřejné rozpočty jeden Novotný, se rovná uvažovaným škrtům ve středním školství Karlovarského kraje...

 

 

Sponzorem hejtmana je firma Karel Holoubek a.s.

ČSSD připravila Karlovarský kraj o půl miliardy korun

22.8.2013 /foto: vary.idnes.cz/

 Půl miliardy? My nic...
 
V tomto týdnu dopadly na náš kraj hned dvě finanční rány. Ta první byla slyšet i díky obrovskému mediálnímu humbuku. Ta druhá prosvištěla tajně a krajští politici se k ní raději nehlásí. A dobře vědí proč - padá totiž čistě na jejich hlavy. Je potřeba říct to na rovinu a opakovat - politici ČSSD, KSČM a v menší míře ODS připravili nedůsledností a machinacemi náš kraj o půl miliardy korun.

Dotační mág

24.4.2013 /foto: tyden.cz/
V posledních týdnech se do centra pozornosti opět dostal předseda krajské ČSSD Jakub Pánik. Osudným se mu stávají evropské dotace - jako člen Výboru Regionální rady regionu soudružnosti Severozápad se v letech 2008-12 podílel a spolurozhodoval o všech klíčových aspektech regionálního operačního programu Severozápad (ROP), který je už řadu měsíců zastaven a kraji hrozí pokuta ve výši necelé miliardy. O jeho aktivity se nyní také zajímá Policie a to v souvislosti s obviněními starostů Aše Dalibora Blažka a Františkových Lázní Iva Mlátilíka.

Korekce, sankce nebo pokuta?

24.4.2013 /foto: ceskatelevize.cz/

Na náš mail jsme dostali následující úvahu, která vysvětluje záhadný výraz "korekce" v souvislosti s machinacemi s evropskými dotacemi v ROP Severozápad. Pokud se chcete s námi podělit o své názory i Vy, napište nám na ocojimjde@volny.cz. 

Korekce / Krajský úřad / Kradlo se / Pokuta a sankce

Tady se kradlo, za kradení proběhne postih a oni to stále zastírají alespoň rétoricky. Dostanou miliardové pokuty, stejně se nepřiznají. Pak to nechtěli celé zaplatit, nakonec musí, a tak alespoň normální lidi matou a novináři je v tom slovíčkaření nějak neusměrňují.

O co jim šlo?

29.3.2013

Komunisté a následně i socialisté nesouhlasili na zastupitelstvu, aby pokutu za machinace s evropskými dotacemi v programu ROP Severozápad platily kraje. Návrh zněl tak, že kraje zaplatí 50% pokuty (korekce - 2,5.mld) a na zbylých 50% si Kraj vezme bezúročnou půjčku od státu. V Ústeckém kraji byl tento návrh smeten ze zastupitelského stolu (koalicí KSČM-ČSSD), aniž by došlo k nějaké diskusi.

K čemu konkétně došlo v ROP Severozápad? Proč dostal pokutu od EK?

28.3.2013

Je pochopitelné, že výsledky auditů EK zodpovědní politici maximálně mlží. Proto se dosud konkrétní prohřešky neobjevily uceleně na papíře. Ale přesto pozitivně víme, že:

1. Projekty na dotace byly vybírány předem podle klíče a systému, který vymyslela tehdejší rada ROP (socané+ODS), tudíž neprošly férovou soutěží a vyhrávaly ty předem určené. To je jedna část zjištění EK.

2. Na jednotlivých projektech následně byli vybírání dodavatelé různými diskriminačními či neobjektivními způsoby (ISŠTE Sokolov, Becherova vila, a další) - což EK také ve zprávě uvádí a tudíž uděluje pokutu ("korekci").

Konec matadora?

25.3.2013 /foto: karlovarsko.socdem.cz/

Dlouholetý krajský předseda ČSSD Jakub Pánik má velmi horkou půdu pod nohama. Nejdříve Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ve své zprávě, která se týká našeho kraje, přímo hovoří o jeho podvodu a o střetu zájmů. Na základě tohoto hrozí našemu kraji až dalších 750 milionů korun pokuty. Na základě těchto odhalení karlovarská ČSSD tlačí na odvolání svého předsedy. To vše za situace, kdy je stále nejasná budoucnost ROP Severozápad a s ním i čerpání evropských peněz.

Osudem Jakuba Pánika se zabývají regionální média. Nejdříve se proláklo, že firma, kde dělal Pánik obchodního ředitele, získávala zakázky v rozporu se zákonem -
Stavební firma Prefa-Beton získávala zakázky, přitom porušovala zákon.

Následovalo odhalení OLAFu, které znamenalo přesné popsání konkrétních pochybení. Jedním z nich byla účast Jakuba Pánika na otevírání obálek s nabídkami na opravu Becherovy vily, přesto že nabídku zaslala i firma, jejímž byl tehdy obchodním ředitelem - Karlovarskému kraji hrozí kvůli dotacím další mnohasetmilionová sankce.

V následném rozhovoru přiznal krajský předseda své pochybení v této věci -
V politice jsem za patnáct let udělal jedinou chybu, říká Jakub Pánik
.

Karlovarská ČSSD vycítila šanci na odstřelení dlouholetého předsedy - v současnosti jejich zástupci nemají výraznější stranický nebo exekutivní post a před sestavováním kandidátky do Poslanecké sněmovny tak mohou výrazně posílit své pozice. Odejděte, tlačí část politiků ČSSD na krajského předsedu Pánika a Je to otevřená válka, říkají lidé z krajské ČSSD o sporech ve straně.

Vše vyvrcholilo v nedělním odpoledni, kdy karlovarská ČSSD vyzvala Jakuba Pánika k odchodu - Karlovarská ČSSD vyzvala k odchodu předsedu Pánika

Syndikovat obsah